Editörler Hakkında

Kitapçık Türkiye’de Vicdani Ret - Askerliğe Hayır!

Union Pacifiste de France

Union Pacifiste de France (UPF) 1961’de kuruldu. UPF bağımsız bir organizasyon olarak pasifizme bagli olan; her turlu orduyu, silahli mucadeleyi ve savasi reddeden herkese aciktir.

UPF, Fransa’da Louis Lecoin’in onerdigi sekliyle tek tarafli, butuncul ve acil bir silahsizlanmayi savunmaktadir.

UPF her türlü militarizme, silah kaçakçılığına, ordularin okullardaki varligina ve nükleer testlere karşı mucadele etmektedir, ordulara katilmayi reddeden vicdani retçileri, total retçileri ve firarileri desteklemektedir.

War Resisters’ International’in Fransa’daki uyesi olan UPF, birçok ülkedeki pasifistlerle sürekli temas halindedir.

UPF, ayrica Union Pacifiste dergisini yayinlamaktadir.

Union Pacifiste de France

BP 40 196, F-75624 Paris Cedex 13, Tel. +33 (0)1 4586 0875

union.pacifiste(at)orange.fr, www.unionpacifiste.org

War Resisters’ International

Uluşlararası Savaş Karşıtları

War Resisters’ International (WRİ), 40 ülkede 80’den fazla üye organizasyona sahip savaş karşıtı, pasifist ve antimilitarist küresel bir ağdır. Bu sene 100. yılını karşılayan WRI’ın kuruluşu 1921 tarihli ortak bir savaş karşıtı bildiriye dayanmaktadır: ‘Savaş insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Bu nedenle herhangi bir savaşı desteklememeye ve savaşın tüm nedenlerinin ortadan kaldırılması için çaba göstermeye kararlıyım.”

WRI, çeşitli yayınlar, etkinlikler ve şiddetsiz kampanyalar yoluyla barış aktivistleri arasında uluslararsı düzeyde iletişimi sağlamayı ve onların şiddetsiz kampayalarını desteklemeyi hedefler. Pasifizm, şiddetsizlik ve şiddetsiz kampanya ve eylem konularında farkındalık arttırmak için çalışmakta, antimilitarist ve pasifist bir gündemle savaş karşıtı çalışmalar yürütmektedir.

War Resisters’ International

5 Caledonian Road, GB-London, N1 9DX, Tel: +44-20-7278 4040

info(at)wri-irg.org, www.wri-irg.org

Connection e.V.

Birçok ülke devletler savaş politikaları için zorunlu askerlik uygulamasına başvurmaktadır. Askerliğe itiraz edenler ise yine birçok ülkede ayrımcılığa ve zulme maruz kalmaktadır. 1993 yılında kurulan bir dernek olan Connection e.V., vicdani ret hakkının uluslararası düzeyde tanınması için çalışmalar yürütmektedir. Bu amaçla, Connection e.V. savaşlara, zorunlu askerliğe ve militarizme karşı kampanyalar yürüten gruplarla ortak çalışmalar yürütmektedir. Uluslararası ağımız Avrupa’nın ötesinde Türkiye, ABD, İsrail, Latin Amerika ve Afrika’ya kadar uzanmaktadır.

Maruz kaldıkları yargılama ve cezalar, birçok vicdani retçiyi ülkelerini terk etmeye zorlamaktadır. Fakat vicdani ret yargılamaları genellikle devletler tarafından bir sığınma nedeni olarak kabul edilmemektedir. Connection e.V. savaş bölgelerinden başka ülkelere sığınma talebinde bulunan vicdani retçilerin iltica haklarının tanınmasını için de çalışmalar yürütmektedir. Bu kapsamda, mültecilere danışmanlık ve iltica süreçleriyle ilgili bilgi vermekte, kendi içlerinde örgütlenmeleri için destek sunmaktadır.

Connection e.V.

Von-Behring-Str. 110, D-63075 Offenbach, Tel.: +49 (0)69 8237 5534

office(at)Connection-eV.org, www.Connection-eV.org

Editörler Hakkında. Mayıs 15, 2021. Kitapçık "Türkiye’de Vicdani Ret - Askerliğe Hayır!", Mayıs 2021. Editörler: Connection e.V., War Resisters International ve Union Pacifiste de France

Keywords:    ⇒ Civil Society   ⇒ Conscientious Objection   ⇒ Turkey