Türkiye: Vicdani Ret Derneği

(15.05.2021) Vicdani Ret Derneği, 15 Mayıs 2013 yılında İstanbul’da kuruldu. Kuruluşundan bu yana, yalnızca İstanbul’da değil, Türkiye’nin birçok yerinde vicdani ret hakkına dair savunuculuk çalışmaları gerçekleştirdi. Vicdani retçileri bir araya getiren atölyeler, vicdani retçilerin yaşadıkları hak ihlallerine karşı neler yapabileceklerinin konuşulduğu buluşmalar gerçekleştirdi. Öte yandan 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü kapsamında birçok kez basın açıklamaları ve buluşmalar organize ederek yeni vicdani ret açıklamalarının yapılmasına zemin sağladı.

Derneğin gerçekleştirdiği faaliyetler, organize ettiği etkinlikler, yaptığı açıklamalar ve sosyal medya paylaşımları sebebiyle daha önce dernek yöneticileri ve üyeleri hakkında defalarca soruşturma başlatıldı, ceza davaları açıldı. Bazı soruşturmalar ve davalar sona ermiş olsa da, şu anda derneğin resmi web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlar sebebiyle devam ettiğini bildiğimiz bir soruşturma var.

VR-DER, kuruluşundan bu yana, uluslararası vicdani retçi ve savaş karşıtı örgütler ile de işbirlikleri geliştirdi. Dernek şu anda EBCO üyesi ve aynı zamanda WRI’yi de bağlı. Türkiye’de vicdani ret hakkının ihlali ve retçilerin yaşadığı hak ihlalleri kapsamında, VR-DER çoğu kez uluslararası işbirlikleri ile lobi çalışmaları da yürütüyor.

Vicdani Ret Derneği

Tel.: +90 216 345 0100, dernek(at)vicdaniret.org

www.vicdaniret.org

Vicdani Ret Derneği. Mayıs 15, 2021. Kitapçık "Türkiye’de Vicdani Ret - Askerliğe Hayır!", Mayıs 2021. Editörler: Connection e.V., War Resisters International ve Union Pacifiste de France

Keywords:    ⇒ Civil Society   ⇒ Conscientious Objection   ⇒ Turkey