Onur Erden

Onur Erden

"Ruslan Kotsaba’nın yanındayız"

Onur Erden

(17.09.2021) Merhaba

Burada ukraynalı barış aktivisti olan Ruslan Kotsaba için toplandık.

Daha önce haksız yere 524 gün cezaevinde kalmış ve neo-naziler tarafından defalarca saldrıya uğramış ve ciddi şekilde yaralanmış Ruslan Kotsaba arkadaşımızın sırf Barış mesajları yayınladığı için hakkında yeni bir yargılama kararı verilmiştir ve 20 eylülde duruşması vardır.

Yargılanması gerekenler savaş suçlularıdır, savaş çıkaranlardır, savaş çığırtkanlığı yapanlardır, İnsanları zorla savaşa götürmek isteyenlerdir.

Haksız yere ve hukuksuzca tutuklanan, şiddete, hakarete ve saldırılara ve yargılamara maruz kalan Ruslan Kotsaba arkadaşımızın yanındayız.

Yıllardır iç savaş içinde bulunan ve savaşın sonuçlarının ne demek olduğunu çok iyi bilen Ukrayna hükümetinin, bir barış aktivistini tekrar tekrar yargılaması çok ilginçtir.

Savaşın çözüm olmadığını, Ukraynanın’da Dünyanın’da barışa ihtiyacı olduğunu ,barışın çok kolay ve ucuz fakat savaşın zor ve pahalı olduğunu savunan arkadaşımız Ruslan Kotsaba’nın tekrardan haksız yere yargılanmasını kınıyoruz.

Hem Ukrayna hem diğer Dünya ülkeleri bilmelidir ki Vicdani Retçiler son nefesine kadar savaşı ve Askeri sistemi ret edecektir. İşkenceler, haksız yere tutuklamalar , saldırılar , dışlamalar, aşağılamalar ve sonsuz yargılamalar Vicdani Retçileri bitiremez. Barış içinde bir Dünyayı sizlere ancak Vicdani Retçiler yaratabilir.

Kahramanlık İnsanları yasal bir şekilde öldürmek değildir. Savaşçıların birer kahraman , Vicdani retçileri ise birer korkak ve işe yaramaz olarak gösteren bu sistemi kabul etmiyoruz.

İnsan hakları evrensel bildirgesini , Aihm kararlarını, Uluslararası ve Avrupa sözleşmelerini defalarca ihlal ederek arkadaşımız Ruslan Kotsaba hakkında yeniden yargılama kararı veren Ukrayna hükümetini ve diğer mercileri bu yargılamayı düşürmeye davet ediyoruz.

Dünyaya barışın gelmesini istemek suç değildir. Çocukların güven ve huzur için de savaşsız bir Dünyada yaşamasını istemek suç değildir.

Ukrayna mercileri bilmelidir ki Ruslan Kotsaba bir Vatan haini değil tamamiyle bir Vatanseverdir. Vatanını seven bir vatandaş ülkesinin savaşa girmesini hiç bir zaman istemez. Savaşsız ve güvenli bir Ukrayna tüm Ukrayna vatandaşlarının hakkıdır.

Ve bu hakkı talep ettiği için tekrardan yargılanan Vicdani Retçi arkadaşımız Ruslan Kotsabayı destekliyor ve Ukrayna hükümetinden bu haksız davanın tekrar tekrar düşürülmesini talep ediyoruz.

Redebeitrag von Onur Erden, 17. September 2021, in Mainz. Der Beitrag wurde veröffentlicht in: Connection e.V. (Hrsg.): Rundbrief »KDV im Krieg«, Ausgabe November 2021

Keywords:    ⇒ Ukraine